Walczymy o tytuł Szkoły Demokracji

Nasza Szkoła w tym roku szkolnym bierze udział w programie Szkoła Demokracji i walczy o kolejny tytuł. Certyfikat jest przyznawany na dwa lata i świadczy  o tym, że szkoła wspiera samorządność i oddolną aktywność uczniów. Celem programu jest zwiększenie aktywności społecznej uczniów i uczennic oraz umocnienie mechanizmów demokratycznych w życiu szkoły.

Program skierowany jest do samorządów uczniowskich. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 83 szkoły z całego kraju, w tym sześć z Dolnego Śląska. Nasza Szkoła jest jedną z nielicznych szkół ponadpodstawowych, biorących udział w programie.

W Szkole Demokracji bierze  udział sześć uczennic wraz opiekunem. Grupą opiekuje się pan Mariusz Baworowski.  Relacje z działań umieszcza na platformie pani Teresa Witkowska.
Projekt realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a współfinansowany jest ze środków Ambasady USA oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Zadaniem zespołów jest wybór przynajmniej jednego zadania z następujących obszarów:

 1. Wybory do władz samorządu uczniowskiego

2. Komunikacja i media

3. Działania uczniów i uczennic

4. Podejmowanie decyzji

5. Uczenie się i nauczanie

6.Zasoby i kwestie formalne

7.Otwarta szkoła

i zrealizowanie działania, które będzie bliskie uczniom. Aby otrzymać tytuł Szkoła Demokracji należy zrealizować przynajmniej jedno wyzwanie z każdego obszaru, umieścić relację na platformie programu i zyskać akceptację organizatorów programu. Uczniowie z naszej Szkoły do tej  pory zrealizowali trzy zadania. Wszystkie zostały zaakceptowane, a dwa okazały się dobrymi praktykami i zostały umieszczone na stronie programu TUTAJ, TUTAJ, a działanie z grudnia także w styczniowym  newsletterze programu.
Uczniowie do tej pory zrealizowali działanie z obszarów:
Komunikacja i media -  FB Samorządu Uczniowskiego

Działania uczniów - Operacja „Naleśnik”

Podejmowanie decyzji – Lawendowy kącik