„Praktyki zagraniczne najlepszą drogą do sukcesu na rynku pracy”

Zwyczaje i mentalność pracowników oraz  zasady pracy we Włoszech mieli okazję poznać uczniowie Zespołu Szkół w Górze, którzy brali udział w zagranicznych praktykach. Zorganizowano je w ramach realizowanego w szkole programu Erasmus+.

 

Niedawno z zagranicznych wojaży powróciły dwie grupy uczniów, byli to przyszli ekonomiści oraz hotelarze. Wszyscy są bardzo zadowoleni, ale zauważają różnice w podejściu do pracy, życia oraz posiłków – stereotypy o Włochach są prawdziwe – mówią uczniowie, Włosi zupełnie nie przejmują się punktualnością, a ich sjesta jest dla nich święta, mówią uczniowie klasy II TE.
We Włoszech uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności m.in. w szkołach i urzędach. Przyszli ekonomiści poznali podstawy obsługi klienta, zasady sporządzania faktur, rozliczeń finansowych jak również reklamy. Zajmowałyśmy się księgowaniem faktur w szkole, sporządzałyśmy rozliczenia oraz archiwizowałyśmy dokumenty  - opowiadają Nadia Buła oraz Julia Kowalska. Z koleżanką mieliśmy praktyki w naszej firmie pośredniczącej i bardzo dobrze to wspominamy, bo pracowali tam bardzo sympatyczni ludzie, dużo się nauczyłyśmy a do tego musiałyśmy posługiwać się angielskim - mówią Alicja Glińska i Sandra Kalisz.
Przyszli adepci hotelarstwa pracowali w hotelach w Rimini. Główne umiejętności, które zdobyli to przede wszystkim obsługa gości w recepcji i na sali konsumpcyjnej, utrzymanie czystości w pokojach.
Komunikowanie się nie sprawiało im większych problemów. - Nasz angielski wystarczył, by się dogadać z pracodawcą – wspominają uczniowie klasy III THT.  Nasi pracodawcy oraz współpracownicy byli bardzo otwarci i pomocni, także nawet jeżeli czasami zdarzały się problemy ze zrozumieniem, to i tak szybko sobie z nimi radziliśmy – dodają  Wiktoria Bareła oraz Weronika Chmiel.
Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie bez obaw myślą o ewentualnej pracy za granicą. - Gdyby ktoś zaproponował mi dziś powrót tam, to pojechałbym bez wahania - dodaje z uśmiechem jeden z uczestników
W weekendy uczniowie zwiedzali włoskie miasta: Bolonię, San Marino oraz Florencję. I te wyjazdy były najlepszą częścią naszych praktyk – wspomina jeden z uczestników. Poznaliśmy włoskie zabytki i kuchnię, mogliśmy aktywnie spędzić czas, dodaje Paulina Liśkiewicz, uczennica klasy III THT.
Zespół Szkół w Górze ma olbrzymie doświadczenie w realizowaniu projektów unijnych -  mówi Katarzyna Staniszewska, koordynator projektów unijnych w ZS w Górze. Podsumowując naszą działalność w tym zakresie, możemy stwierdzić, że udział uczniów w praktykach zagranicznych przyczynił się do wzrostu ich kompetencji zawodowych, umiejętności językowych i rozwoju osobistego. Uczestnicy stali się bardziej komunikatywni, samodzielni, pewni siebie, odpowiedzialni, tolerancyjni wobec odmiennych kultur. Nie bez znaczenia jest także fakt, że realizacja praktyk zagranicznych zwiększyła  szanse przyszłych absolwentów na rynku pracy, tym bardziej, że każdy z nicy otrzymała dokumenty Europass Mobility i ECVET, potwierdzających zdobyte kompetencje zawodowe.

Autor: Katarzyna Staniszewska