100-lecie zakończenia Powstania Wielkopolskiego

14 lutego samorząd uczniowski Zespołu Szkół przygotował zapowiadany wcześniej dzień upamiętniający 100- lecie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

16 lutego przypadać będzie okrągła rocznica podpisania rozejmu trewirskiego, kończącego ten niepodległościowy zryw i pozwalającego powrócić Wielkopolsce w granice państwa polskiego. Ponadto samorząd założył sobie, że będzie to dobra okazja do popularyzowania wiedzy o historii, gwarze, kuchni i tradycji Wielkopolski. W trakcie miniwykładu wybranym klasom przedstawiony została rys historyczny zwycięskiego powstania, jego symbolika oraz znaczenie dla dalszych losów naszego państwa. Następnie przedstawiona została gwara, która nadal (na szczęście) pozostaje żywa w Poznańskiem. Uczestnicy wysłuchali gwarowej wersji Pawła i Gawła i sprawdzili się w jej znajomości (wstępnej) w quizie gwarowym proponowanym przez dziennik „Głos Wielkopolski”. Ostatnim akcentem spotkania był poczęstunek wybranymi przysmakami poznańskiej kuchni. Pyrki z gzikiem, ciasto drożdżowe z glancem i rogale -prawie marcińskie -cieszyły się nie lada powodzeniem. Jedni kosztowali by poznać smak, inni zajadali się przysmakami kuchni, która nie pozostaje im obca.

Mamy nadzieję, że taka forma poznawania historii oraz regionów jest świetnym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej na geografii i historii.