WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

W dniach 5-6.06 2019 na terenie Zespołu Szkół im. gen. S. Kaliskiego w Górze przeprowadzona była akcja o nazwie „Dzień Dawcy Szpiku, Góra”. Nasze wolontariuszki z klasy I TEO prowadziły rejestrację potencjalnych dawców wśród uczniów naszej szkoły. Udział mogły też brać chętne osoby z zewnątrz.

 

Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Jej rodzina chciała zrobić wszystko, by ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy.

Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 8,6 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych .

W ciągu 27 lat szansę na życie chorym na nowotwory krwi podarowało ponad 74 tysięcy dawców z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 20 Dawców DKMS.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. W ciągu 10 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 436 000 potencjalnych Dawców.

Dawcy są prawdziwymi bohaterami. Ratują życie ludziom, których nawet nie znają. Ich empatia, energia i poświęcenie sprawiają, że cuda zdarzają się każdego dnia.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

A.W.