Nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy!

W dniu 20 września 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół w Górze wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata - Polska". Tematem tegorocznej edycji było "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Inicjatywa odbyła się w Polsce po raz 26.  

Uczniowie I klasy pięcioletniego technikum informatycznego wraz z nauczycielką biologii i pracownikiem Nadleśnictwa Góra udali się do lasu w celu posprzątania miejsc, które najczęściej przemierzamy podczas spacerów, joggingu, grzybobrania, itp. Akcja zakończyła się sukcesem - worki wszystkich uczniów były pełne przeróżnych „cudów”, pozostawionych przez „roztargnionych” użytkowników pięknego górowskiego lasu.

Akcja "Sprzątanie świata" wywodzi się z Australii . Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą "Sprzątanie świata - Polska", odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy wolontariacka młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm (wolontariat pracownicze) oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.