Cieszmy się wolnością, czyli Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół

8 listopada w auli Zespołu Szkół w Górze odbyła   się uroczystość  obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Swoją obecnością zaszczycili nas starosta górowski pan Kazimierz Bogucki oraz wicestarosta pan Grzegorz Kordiak.

Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej w specjalnym liście zaprosili szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4 zwrotek Hymnu Narodowego o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której również braliśmy udział.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie pani dyrektor Ewa Gano powitała gości i wygłosiła słowo wstępne oraz podziękowała za  udział w akcji. Głos zabrał również starosta pan Kazimierz Bogucki, który w kilku zdaniach podkreślił doniosły charakter tego dnia w polskiej tradycji.

W drugiej części obchodów obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez klasy pierwsze technikum budowlanego i hotelarskiego, która miała formę quizu wzorowanego na popularnym programie „Kocham Cię Polsko”. Jedną drużynę utworzyli nauczyciele, a drugą uczniowie z przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego na czele. Zawodnicy odpowiadali na szereg pytań i rozwiązywali zabawne i pouczające zadania w sześciu konkurencjach: „Jak się nosić-co wiesz o staropolskiej modzie?”, „Palcem po mapie-skąd pochodzą słynne budowle?”, „Kalambury-odgadnij przysłowie”, „Odpowiadam śpiewająco-„Hej, hej ułani”, „Pogadajmy-jaka to gwara?”, „Jesteśmy mistrzami-co Ty wiesz o polskim sporcie?”

Zabawa była wyśmienita, walka zacięta, kibicowanie pierwszorzędne. Ostatecznie w quizie zwyciężyła drużyna uczniów stosunkiem punktów 34:32. A warto było się starać, ponieważ nagrodą był piękny, biało-czerwony tort ufundowany przez państwa Oleszkiewiczów.

Gdy wydawało się , że to już koniec uroczystości, pan Artur Małecki, reżyser przedstawienia, wprowadził na scenę gości specjalnych-dwudziestoosobową grupę przedszkolaków z grupy Misie z Przedszkola nr 1 w Górze, które zaśpiewały finałową piosenkę o jakże wymownym tytule „Co to jest niepodległość?” I one otrzymały w podziękowaniu za wzruszający występ smaczny tort ufundowany tym razem przez państwa Jaremowiczów.

Dziękujemy za słodkie dary, które w niebanalny sposób pozwoliły świętować nam kolejne urodziny Niepodległej.