Wizyta w Portugalii (Starostwo)

W dniach 23-27 października 2013 r. nauczyciele Zespołu Szkół w Górze; koordynator projektu Katarzyna Staniszewska oraz Anna Wiejak, opiekun szkolnego koła wolontariatu, uczestniczyli w wizycie roboczej w Lizbonie, Portugalia. Wizyta była częścią realizowanego w Zespole Szkół

projektu LdV Partnerships, który dotyczy zastosowania metod związanych z m- i e-learningiem w średnich szkołach zawodowych.
W spotkaniu zorganizowanym przez szkołę Casa Pia de Lisboa w Portugalii uczestniczyli partnerzy z następujących szkół; Liceul Tehnologic UNIREA, Rumunia, Folkuniversitetet, Szwecja, Albeda College, Holandia i IES Hermanos Machado, Hiszpania. Plan wizyty był bardzo bogaty, a czas szczelnie wypełniony - potwierdziła to już środa (pierwszy dzień pobytu). Podczas spotkania zaprezentowano wypracowane przez Zespół Szkół produkty, które dotyczyły tzw. dobrych praktyk oraz przedstawiono analizę dotyczącą używania przez nauczycieli ZS w Górze metod nauczania związanych z zastosowaniem m- i e-learningu. Ponadto, podczas wizyty uszczegółowiono dalsze zasady współpracy, dokonano ewaluacji dotychczasowych działań, omówiono sposób realizacji przyszłych zadań i dalsze działania w ramach wspólnej realizacji kolejnych projektów.
Wizyta była również okazją do dalszego doskonalenia wiedzy związanej ze szkoleniem zawodowym, dzięki uprzejmości portugalskich gospodarzy zapoznano się z systemem edukacji zawodowej w Portugalii oraz uczestniczono w zajęciach lekcyjnych. Spotkania przebiegały w gościnnej atmosferze. Portugalscy partnerzy z wielką przyjemnością przybliżyli wszystkim kulturę, obyczaje i tradycje ich kraju, min. zwiedzano Lizbonę, średniowieczny zamek w Obido oraz miejscowość Nazaret, będącą światowym centrum surfingu. Portugalscy gospodarze otrzymali drobne podarunki, materiały promocyjne Powiatu Górowskiego. Wizyta dała wszystkim uczestnikom okazję do wymiany doświadczeń, wspólnego podejmowania działań i zacieśniania więzi przyjaźni. Była również okazją do doskonalenia umiejętności językowych. Następne spotkanie będzie miało miejsce w Liceul Tehnologic UNIREA, Bukareszt. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia strony projektu http://m-learning-ict.blogspot.com.es