Kolaż zdjęć - zwiedzanie Portugalii.

Młodzież z górowskiego Hufca Pracy realizująca  projektu “Łap swoją przyszłość 2” w ramach projektu “Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” projektu realizowanego przez Dolnośląską WK OHP w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – od 16 maja do 29 maja 2021 roku jest w Lizbonie. Realizuje tu program praktyk.

Ale nie samą pracą żyje człowiek! Weekend – nasz czas na poznanie uroków Portugalii. Sobotę 22 maja 2021 roku rozpoczęliśmy wizytą na Cristo Rei – przejedziecie mostem 25 kwietnia na drugą stronę rzeki do miasteczka Almada, gdzie znajduje się posąg Chrystusa – National Santuary Crist the King. Posąg zainspirowany był statuą Chrystusa w Rio de Janeiro, w Brazylii, po tym jak Patriarcha z Lizbony odwiedził to miejsce. W czasie II wojny światowej  Patriarcha złożył Bogu obietnicę, że jeśli wojna nie dotknie Portugalii, zbuduje on ten posąg jako symbol pokoju na świecie. Jako że Portugalia nie wzięła udziału w wojnie, posąg został wzniesiony. Dziś znajduje się tam Sanktuarium, które stało się miejscem pielgrzymek i modlitw o pokój na świecie.

Następnym miejscem naszej podróży było miasteczko Sintra. Znajdują się tu niesamowite pałace, ruiny zamku oraz inne wspaniałe rezydencje wybudowane wśród pięknego parku narodowego  Sierra de Sintra. Kolejnym punktem programu był przylądek  Cabo do Roca – jest to najdalej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej to popularne miejsce odwiedzin turystów z całego świata, a jednocześnie inspiracja dla fotografów i artystów, najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy kontynentalnej. Tradycja mówi, że pomyślane w tym miejscu życzenie ma się spełnić! W drodze powrotnej do Lizbony przejechaliśmy wybrzeżem oceanu i zatrzymacie się jeszcze na klifie BOCA DO na zakończenie dnia spacer uliczkami miasteczka portowego Cascais. I powrót do Lizbony.

Niedziela 23 maj 2021, kolejny dzień odkrywania tym razem Lizbony. Rozpoczynamy od zwiedzania oceanarium. Jest to największe oceanarium w Europie – jego pojemność to prawie 5000 metrów sześciennych, czyli ponad 5 000 000 litrów wody! Centralnym punktem oceanarium w Lizbonie jest ogromy zbiornik wodny o  pojemności ponad 5 000 000 litrów wody i przeszklonych ścianach na całej wysokości. Zbiornik jest otoczony przez cztery dwukondygnacyjne części, z których każda prezentuje florę i faunę innego oceanu. Podziwiać w nich możemy zatem życie i środowisko Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego oraz Arktycznego. Oceanarium w Lizbonie posiada w swojej kolekcji ponad 16 000 różnych zwierząt z 450 gatunków!

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest muzeum i Stadion Światła albo Stadion Światłości, stadion piłkarski w Lizbonie, na którym swoje mecze rozgrywa klub SL Benfica i reprezentacja Portugalii. Jego nazwa pochodzi od słonecznego regionu zwanego Luzytania. Nowoczesny stadion Benfiki wybudowanym z okazji Mistrzostw Europy w 2004 roku. Rozegrano na nim finał tego turnieju.

Symbolem klubu jest orzeł, który znajduje się na herbie oraz jest głównym przydomkiem Benfiki. Ma przypominać o niezależności i sile. Przed każdym meczem na Estadio da Luz odbywa się ciekawy rytuał, klubowy orzeł przelatuje nad stadionem i ląduje na środku boiska! W trakcie naszego pobytu spotkaliśmy na murawie boiska trzy orły.  

Mogliśmy poczuć się ja prawdziwi sportowcy. Wbiegliśmy na murawę tunelem dla piłkarzy towarzyszył nam przy tym bardzo głośny doping. Odbyła się również konferencja prasowa “naszych piłkarzy”. Ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tekst: Zofia Świerszcz
Zdjęcia: uczestnicy projektu

Kolaż zdjęć - zwiedzanie Portugalii.
Kolaż zdjęć - zwiedzanie Portugalii.