Zdjęcie grupowe uczestników projektu z naszej szkoły z certyfikatami Youthpass za ukończenie projektu "Fair Sings".

W dniach od 13 do 18 listopada 2022 r. 10-osobowa grupa uczniów z klasy I TEL, II TL i II TIR  wraz z opiekunkami p. Izabelą Pieprzyk – nauczycielką języka niemieckiego i p. Anną Wiejak – nauczycielką wychowania fizycznego – uczestniczyła w międzynarodowym projekcie inkluzyjnym „Fair Signs” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Listopadowe spotkanie obfitowało w niezwykle inspirujące i innowacyjne warsztaty. W ramach projektu uczniowie uczyli się podstaw języka rumuńskiego oraz migowego, a także rozwijali umiejętności językowe z zakresu języków angielskiego i niemieckiego. Dzięki „podchodom” po Krzyżowej w grupach międzynarodowych i rozwiązywaniu zadań z zastosowaniem aplikacji „ActionBound” uczniowie mogli lepiej poznać zarówno siebie nawzajem, jak i teren Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Ciekawym doświadczeniem okazały się warsztaty akrobatyczno – cyrkowe i muzyczno – teatralne. Ich zwieńczeniem był pokaz układów taneczno- akrobatyczno – instrumentalnych zawierający elementy dramy. Równie interesujące i pobudzające do refleksji były warsztaty teatru cieni i animacji poklatkowej „ Stop Motion Animation”. Podczas zajęć uczniowie wspólnie zastanawiali się nad pojęciem sprawiedliwości i tym, co ono oznacza we współczesnym świecie. Po intensywnej burzy mózgów i wymianie pomysłów, uczestnicy na warsztatach teatru cieni, tworzyli własne mini przedstawienia teatralne, natomiast uczestnicy warsztatu „Stop Motion Animation” uczyli się podstaw tworzenia zaawansowanych form animacji poklatkowej 2D i 3D. Efekty pracy młodzieży, ich kreatywność i pomysłowość podziwialiśmy podczas sesji podsumowującej projekt. Czas wolny w Krzyżowej obfitował w rozmowy i wymianę doświadczeń, a także gry sportowe, tańce i wspólne zabawy.

„Fair Signs” to już drugi międzynarodowy projekt zrealizowany w tym roku szkolnym w MDSM w Krzyżowej. Współpraca międzynarodowa rozwija się, a zadowolenie uczestników projektu pokazuje, że wszyscy, niezależnie od pochodzenia, płci, wyznania czy języków, którymi się posługujemy, mamy takie same potrzeby, podobne zainteresowania i pasje. Międzynarodowe spotkania młodzieży to dobra okazja do przełamania barier językowych, nawiązania nowych przyjaźni, odkrycia talentów i doskonalenia umiejętności interpersonalnych i kompetencji społecznych.

Partnerami projektu byli: Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze (Polska), BBS Cuxhaven (Niemcy), MBFO Instytut Głuchoniemych w Warszawie (Polska), Kreisau Initiative e.V. (Niemcy), Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego (Polska), Școala Gimnazială Nr. 4 Sibiu (Rumunia).

Każdy uczestnik spotkania otrzymał certyfikat Youthpass.

Koordynator projektu: Izabela Pieprzyk

Loga projektu "Fair Sings"