Podczas spotkania młodzież uczestniczyła w warsztatach integracyjnych, wspólnie dyskutowała nad zagadnieniami zrównoważonego rozwoju, zmian klimatycznych, śladu węglowego, rozwoju ekonomicznego i postwzrostu.

W dniach 12 do 18 maja 2023 r. uczniowie klas II TL, II TIR i IV PER wraz z nauczycielką języka niemieckiego p. Izabelą Pieprzyk uczestniczyli w mołdawsko – niemiecko – polsko – ukraińskim projekcie „Local in Global: Time to change” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Celem projektu „Local in Global” było wyposażenie uczestników i uczestniczek projektu w wiedzę i kompetencje niezbędne do kształtowania swojej przestrzeni życiowej, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju.

Podczas spotkania młodzież uczestniczyła w warsztatach integracyjnych, wspólnie dyskutowała nad zagadnieniami zrównoważonego rozwoju, zmian klimatycznych, śladu węglowego, rozwoju ekonomicznego i postwzrostu. Uczestnicy projektu poznawali i odkrywali swoje mocne strony. W trakcie spaceru po Krzyżowej i wyjazdu do Świdnicy diagnozowali problemy i zagrożenia społeczno – ekonomiczno – środowiskowe wsi i małych miast, a następnie w małych grupach pracowali nad możliwościami ich rozwiązania.

Interesującym punktem programu była wizyta studyjna w „Domu Spotkań Twórczych Ptasia Dolina” w Nowej Wsi Wielkiej, podczas której młodzież zapoznała się z koncepcją ogrodu permakulturowego i lokalnej alternatywy żywnościowej. Następnie udaliśmy się na spacer do lokalnego wąwozu w poszukiwaniu salamander plamistych. Po pełnej wrażeń wędrówce pomogliśmy właścicielom Ptasiej Doliny w pracach ogrodowych, a przy ognisku mieliśmy okazję skosztować smażone liście pokrzywy i kwiaty mniszka lekarskiego w polewie cynamonowej. Wyjazd zdecydowanie obfitował w wiele atrakcji i przeżyć. Posileni i zmęczeni wróciliśmy do Krzyżowej, w której następnego dnia pracowaliśmy nad miniprojektami artystycznymi, tworząc portfele z kartonów po sokach i mleku. Praca w duchu „zero waste” bardzo nam się spodobała! Projekt zakończył się ewaluacją, wspólnym pamiątkowym zdjęciem i pożegnalną biesiadą przy ognisku.

Językiem projektu był język angielski.

Partnerami projektu byli:

Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze (Polska), Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (Polska), Kreisau-Initiative e.V. w Berlinie (Niemcy), Montessori – Oberschule Potsdam (Niemcy),  (Mołdawia), Youth NGO Iskra (Ukraina).

Szkolny koordynator projektu: Izabela Pieprzyk

Loga prartnerów projektu - Local in Global: Time to change