Uczniowie przygotowują łąki kwietne dla pszczół i owadów w ramach realizacji projektu "Oko w oko z dziką pszczołą".

“Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia.”

Albert Einstein

Mając to na uwadze uczniowie ze szkolnego LOP-u zakładają łąki kwietne wraz z Nadleśnictwem Góra Śląska w ramach projektu „Oko w oko z dziką pszczołą”.

20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych.

Pamiętajmy, że łąki kwietne dają wiele korzyści. Nie tylko pięknie pachną czy wspaniale wyglądają, ale przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Owady, takie jak pszczoły, osy, biedronki, czy motyle wpływają korzystnie na florę w naszych ogrodach oraz w lesie. Zapylając kwiaty i niszcząc szkodniki wpływają na rozwój kwiatów i drzew.

Opiekun szkolnego LOP-u
Katarzyna Staniszewska