Akcja przerwa na czytanie - uczniowie czytają książki w parku przy hali Arkadia

Społeczność naszej szkoły kolejny raz włączyła się w akcję „Przerwa na czytanie”, zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Inicjatorką akcji „Przerwa na czytanie” w naszej szkole była Ewa Orzechowska-Świątek, nauczycielka bibliotekarka, którą w organizacji tej akcji wsparły nauczycielki j. polskiego, reklamy i doradca zawodowy. Informacje o akcji „Przerwa na czytanie”, przeprowadzonej w naszej szkole 17.10.2022 r., podane były wcześniej na stronie internetowej szkoły i szkolnym FB oraz w formie kolorowych plakatów przed wejściem do szkoły, biblioteki i na korytarzu. Głównymi celami akcji było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pokazanie, że czytanie to atrakcyjna forma spędzania czasu oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Czytanie książek niesie ze sobą wiele rozmaitych korzyści – ciekawa lektura to nie tylko świetny sposób na produktywne spędzenie wolnego czasu, ale także doskonała metoda na relaks.

Zgodnie z założeniami akcji, zainteresowani uczniowie przynieśli swoje ulubione książki lub wybierali pozycje z zasobów biblioteki szkolnej. Każdy kto chciał, znalazł coś dla siebie. Do czytania na przerwie uczniowie najczęściej wybierali książki o tematyce młodzieżowej, podróżniczej i fantastycznej. Niektórzy wykorzystali ten czas na nadrobienie braków w znajomości lektur szkolnych. W trakcie przerw międzylekcyjnych zliczono w sumie 290 „zaczytanych” uczniów. W dniu 17 października aura sprzyjała przebywaniu na zewnątrz, dlatego najwięcej „zaczytanych” uczniów było w strefach relaksu przy szkole i hali Arkadia. Wypełniona czytającymi była też biblioteka i aula, gdzie uczniowie ułożyli hasło „Przerwa na czytanie” z liter przygotowanych wcześniej, pod kierunkiem nauczycielki reklamy, pani Katarzyny Cuże.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji czytelniczej. Zapraszam do kolejnej, pod hasłem „Upoluj swoją książkę”, już od 2 listopada.

Ewa Orzechowska-Świątek

Belka informacyjna z logo - Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego