Logo ESA NASK

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół technicznych z województw dolnośląskiego i opolskiego. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o powietrzu, jego zanieczyszczeniach i zmianie klimatu oraz  rozpowszechnia bezpiecznego korzystania z narzędzi cyfrowych w edukacji, a w szczególności w kontekście zastosowania technologii związanej z profilem szkoły.

Organizatorem Konkursu Technikon ESA jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, realizujący projekt Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA). Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa – Sekretarza Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego.

W konkursie weźmie 5-osobowa drużyna, złożona z uczniów z klasy 4BHI oraz 4 PER wraz z opiekunami panią Anną Jarząb oraz panią Karoliną Sidorowicz. Koordynatorem prac jest pani Katarzyna Staniszewska. Uczniowie w zawodzie technik budownictwa, opracują eksperyment pokazujący efektywność nowoczesnych metod podnoszenia efektywności energetycznej budynków, natomiast uczniowie w zawodzie technik ekonomista oszacują koszty ogrzewania domu, przy uwzględnieniu danych źródeł energetycznych.

Nasi uczniowie mają okazję znaleźć praktyczne zastosowanie dla wiedzy, którą zdobywają w szkole, i wykorzystać ją do walki o czyste powietrze lub powstrzymanie zmiany klimatu. Trzymajcie za nas kciuki!

Autorzy: Anna Jarząb, Karolina Sidorowicz, Katarzyna Staniszewska

Plakat TECHNIKON ESA 2023