Projekt nr: 2023-1-PL01-KA121-VET-000143616

JESTEŚMY Z NICH DUMNI!

Portugalia – niby blisko, ale inna kultura i tempo pracy, przerwy na lunch a pracodawcy nie  mówią po polsku. Jednak nasi uczniowie oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych, dali sobie radę.

W listopadzie 2023 w Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze rozpoczęła się realizacja zagranicznych staży i praktyk zawodowych dla nauczycieli przedmiotów zawodowych i uczniów technikum. Powyższe działania to realizacja kolejnej edycji unijnego programu Erasmus+ w sektorze w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Partnerami naszej szkoły są portugalscy pracodawcy oraz firma pośrednicząca BragaMob.

POSTAW NA ROZWÓJ

W tym roku na 4-tygodniowe praktyki szkolne do Bragi, wyjechało 16 uczniów z technikum hotelarskiego, ekonomicznego, mechanicznego i informatycznego W stażach typu job shadowing, które trwały 5 dni, wzięło udział 6 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Nasi nauczyciele i uczniowie pracowali w hotelach, przedsiębiorstwach IT, warsztatach samochodowych, zakładach budowlanych i szkołach Pracując tam 8 godzin dziennie poznali kulturę pracy oraz wymagania pracodawców. Musieli sprostać nowym warunkom pracy, wymaganiom swoich pracodawców, przełamać barierę językową i nauczyć się pracować w  wielokulturowym środowisku. Nie zawsze było łatwo, czasami trzeba było zostać dłużej w pracy, czasami szybko uczyć się potrzebnych zwrotów żeby zrozumieć pracodawcę. Z dumą przyznajemy, że poradzili sobie CELUJĄCO. Tak, oni postawili na rozwój zawodowy. Dzisiejsi pracodawcy oczekują od kandydatów o pracę zawodowego doświadczenia. Zagraniczne staże i praktyki zawodowe, odbywane w ramach programu Erasmus+, są mocnym punktem w CV, który na pewno uczyni dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

NIE SAMĄ PRACĄ CZŁOWIEK ŻYJE

W wolnym czasie, nauczyciele i uczniowie przemierzali miasto Braga wzdłuż i wszerz. Poznali jego najciekawsze zakątki, delektowali się kuchnią z całego świata w małych restauracyjkach i cieszyli się zakupami w Black Friday. W końcu Braga, to najstarsze miasto w Portugalii  o wspaniałej architekturze, historii i sklepach. Weekendy były przeznaczone na poznawanie innych zakątków Portugalii; Porto, Lizbony, Fatimy, Guimaraes oraz Viana do Castelo, lub na wycieczki nad ocean Atlantycki.

ZDERZENIE ŚWIATÓW

Praca zaczynała się o 9 lub później, do tego 1,5 godziny lunchu i koniec obowiązków o 18. Nasi nauczyciele i uczniowie musieli przywyknąć do życia w Portugalii. Podobnie jak inni pracownicy chodzili na lunch do restauracji, podobnie jak Portugalczycy nauczyli się cenić powolne tempo życia i spokojnie podchodzić do wyzwań oraz przyjaźnie do wszystkich ludzi. W końcu życie ma się tylko jedno, warto czasami zwolnić.

NIEZAPOMNIANE WSPOMNIENIA

Program Erasmus+ nie oznacza tylko pracy w zagranicznym zakładzie pracy, przede wszystkim jest to niesamowita okazja do poznania innej kultury, nauczenie się tolerancji i zrozumienie że nasza styl życia nie jest tym jedynym. Prawdziwe jest powiedzenie, że podróże rozwijają horyzonty, beneficjenci programu Erasmus+ są otwarci na świat, posiadają inną perspektywę jego spostrzegania, umiejętności społeczne oraz kompetencje międzykulturowe, które wyróżniają ich na tle innych. To daje im znaczną przewagę na globalnym konkurencyjnym rynku pracy, który oni już poznali i do którego przywykli.

Autor: Katarzyna Staniszewska

Logo - współfinansowane przez Unię Europejską

16 uczniów technikum brało udział w praktykach zawodowych oraz 6 nauczycieli wzięło udział w stażach podwyższających kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w mobilnościach typu job shadowing w ramach programu Erasmus+.