14 października każdego roku jest Dniem Edukacji Narodowej, popularnie nazywanym Dniem Nauczyciela. Został on ustanowiony w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w świecie ministerstwa nauki, oświaty i wychowania, które powołano w Polsce już w 1773 roku.

Powołanie Komisji Edukacji Narodowej było – obok uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja – jednym z najważniejszych wydarzeń u schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wpisywało się w ducha reform, który miał zaradzić jej upadkowi. Misja zreformowania systemu edukacji łączyła zwaśnione stronnictwa polityczne.

W Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego, jak co roku w tym dniu, zebrało się liczne grono gości: władze, pracodawcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawiciele rodziców. W części oficjalnej nie zabrakło pięknych życzeń, podziękowań i gratulacji.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powiedzieli min:

Dziękujemy za najpiękniejszy dar – za wiedzę. To dzięki Wam, Szanowni Pedagodzy, mówiąc słowami poetki Marii Urbańskiej: „Nie okłamałem chmur, nie oszukałem wiatru, nie okaleczyłem niczyich marzeń-dzięki Wam, Nauczyciele.” Pragniemy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły złożyć najserdeczniejsze życzenia, abyście byli zdrowi, zadowoleni z pracy, którą wykonujecie, zadowoleni z nas.

Pani dyrektor Ewa Gano powiedziała min:

Drodzy Nauczyciele, Wasza praca to codzienne spotkania z młodymi ludźmi – z ich marzeniami, pasjami, ale i trudnościami. To nie tylko przekazywanie wiedzy, lecz także cierpliwe prowadzenie ku dojrzałości. Jak powiedział Janusz Korczak: „Nie ma dzieci – są ludzie.” Każdego dnia pomagacie tym młodym ludziom wzrastać – w mądrości, wrażliwości i odpowiedzialności.

Z okazji dzisiejszego święta pragnę z całego serca podziękować Wam za pasję, wytrwałość i gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Za to, że potraficie nie tylko uczyć, ale i inspirować. Niech Wasza praca przynosi satysfakcję i radość z każdego sukcesu ucznia, a także poczucie, że to, co robicie, naprawdę ma znaczenie.

Drodzy Pracownicy Administracji i Obsługi,
To dzięki Wam szkoła każdego dnia działa sprawnie, bezpiecznie i przyjaźnie. Wasza praca, choć często niewidoczna na pierwszy rzut oka, ma ogromne znaczenie. To Wy tworzycie atmosferę porządku, życzliwości i wsparcia, bez której trudno byłoby o dobre warunki nauki i pracy.

Dziękuję za codzienną sumienność, troskę i zaangażowanie. Życzę, by każdy dzień przynosił Wam zadowolenie i poczucie dumy z tego, jak ważną rolę pełnicie w naszej społeczności.

W dalszej części uroczystości pani dyrektor Ewa Gano odczytała nazwiska nauczycieli odznaczonych medalami oraz nagrodzonych przez Starostę Górowskiego oraz Kuratora Oświaty we Wrocławiu.

Po wyprowadzeniu Pocztu Sztandarowego uczniowie klas czwartych technikum zaprezentowali humorystyczne scenki z życia szkoły, sparodiowali ulubionych nauczycieli i przyznali swoje tradycyjne nagrody Sylwki w różnych kategoriach. Uśmiech z twarzy licznej widowni nie schodził do końca spotkania, które zwieńczone zostało słodkim i zdrowym podarunkiem w postaci jabłka dla każdego pracownika Szkoły.