Dnia 27 września 2024 roku grupa uczniów z klas technicznych o profilu mechanicznym oraz klas szkoły branżowej o profilu mechanik pojazdów samochodowych odbyła wycieczkę zawodoznawczą do fabryki Volkswagen Poznań.
Na miejscu uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy, jedna grupa wchodziła do fabryki o godzinie 11:15, a druga 11:45 na około 2 godziny zwiedzania. W fabryce aktualnie produkuje się samochody Volkswagen Caddy oraz Ford Tourneo – bliźniacze modele. Niedawno w fabryce zakończyła się produkcja Volkswagena T6, ponieważ produkcją tego samochodu zajmowali się tylko ludzie i proces ten nie był zautomatyzowany. Jednak część hali po linii produkcyjnej tego samochodu ma zostać zagospodarowana i jest szansa, że jeszcze nie jest to koniec produkcji tego samochodu.
W fabryce pracownicy pracują w trybie trzyzmianowym. Podczas dnia jeden samochód jest produkowany średnio co 102 sekundy, z czego w ciągu doby z linii montażowej zjeżdża około 750 nowych samochodów. Samochody Volkswagen Caady trafiają na rynki całego świata, a największym odbiorcą jest Turcja. Na terenie fabryki oprócz hali produkcyjnej znajdują się również: służba zdrowia, strefa fitness z siłownią, miejscowa straż pożarna, stołówka, magazyn oraz budynek administracyjny. Sama hala jest ogólnie podzielona ze względu na to, jaki etap produkcji samochodu ma się odbywać. W pierwszych etapach budowy samochodu wykorzystuje się roboty, które wykonują w tej fazie większość zadań takich jak np. montaż części nadwozia, które są klejone, zgrzewane lub spawane laserowo. Następnie samochód trafia do lakierni, gdzie jest malowany na wybrany przez zamawiającego kolor. Ostatnim etapem montażu jest połączenie nadwozia z podwoziem, silnika ze skrzynią biegów oraz wykończenie wnętrza. Skrzynie biegów w tych samochodach są manualne albo automatyczne, a silniki w benzynie i dieslu. Niedawno dodano opcję silnika hybrydowego. W przypadku awarii którejś części linii produkcyjnej jak najszybciej wydzielony zespół napraw stara się rozwiązać problem, ponieważ liczą się tam dosłownie sekundy. Kilkanaście sekund przerwy w produkcji może kosztować firmę kilkadziesiąt tysięcy złotych straty.
Całą tę wiedzę uczniowie posiedli dzięki profesjonalnym pracownikom-przewodnikom po fabryce, którzy z wielką pasją opowiadali o specyfice produkcji, jak i o własnych doświadczeniach. Wycieczka była bardzo udana, każdy uczeń mógł na własne oczy zobaczyć realia produkcji jednej z najpopularniejszych w naszym kraju marek, poznać warunki pracy i zetknąć się z pracownikami. Wielkie podziękowania dla organizatora – Pana Jacka Miszczuka oraz opiekunów.