Miniaturka Loga Szkolnego Klubu Europejskiego Zespołu Szkół w Górze

“How can we ever build Europe if young people do not see it as a collective project and a vision of their own future?”

 ~Jacques Delors

Szkolny Klub Europejski – to nauka i promowanie wartości europejskich, takich jak poszanowanie praw człowieka, wolności wypowiedzi, demokracji oraz równości i tolerancji. W roku szkolnym 2024/2025 w Zespole Szkół w Górze rozpoczął działalność Klub Europejski, którego działania są zbieżne z realizowanym w szkole programem Erasmus+.

Kto go założył?
Grupa nauczycieli pasjonatów, którzy są zainteresowani tematyką europejską i aktywnie zaangażowani w realizację projektów unijnych. W naszej szkole założycielami są: nauczyciele języków obcych – pani Anna Dorabiała, Pani Izabela Pieprzyk oraz pani Katarzyna Staniszewska, a także nauczycielka historii pani Dorota Nowak. Szkolny klub europejski, nie może istnieć bez uczniów, w naszym Klubie aktywnie więc działają uczniowie klas III TI, III TEL oraz II TLa. Wspólnie staramy się angażować w działania promujące Unię Europejską oraz w rozwiązywanie współczesnych problemów nurtujących społeczeństwa europejskie.

 Z kim współpracujemy?
Aktywnie współpracujemy z instytucjami państwowymi: Ministerstwem Edukacji, KPRM – Biuro Sekretariatu Europejskiego oraz instytucjami pozarządowymi: Polską Fundacją im. Roberta Schumana oraz z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau.

Jakie są cele naszego Klubu Europejskiego?
Podstawowym celem jest wspieranie wartości europejskich, poprzez praktyczne zrozumienie zasad demokracji, praw człowieka, pogłębianie wiedzy o historii, kulturze, tradycjach oraz wartościach państw europejskich, rozwijanie świadomości obywatelskiej, w tym kształtowanie postaw obywatelskich, solidarności oraz szacunku dla różnorodności kulturowej i społecznej oraz przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Co już zrobiliśmy?
Nasz Szkolny Klub Europejski jest stosunkowo młody, ale mamy już własne logo i statut. Rozpoczęcie działalności Klubu uświetniły warsztaty artystyczne dla młodzieży, w trakcie których poznawali oni wartości UE. W listopadzie grupa uczennic wraz z panią Izabelą Pieprzyk uczestniczyły w warsztatach „Girls: My power”. Projekt dotyczył praw kobiet, z punktu widzenia ich sprawczości oraz roli w społeczeństwie i został zrealizowany w ramach współpracy z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. W grudniu członkowie Klubu uczestniczyli w akcji ”Zaklinamy rzeczywistość …pozytywnie”, w ramach której malowali obrazy z osobistymi afirmacjami świątecznymi oraz śpiewali kolędy w języku angielskim.

Jakie są nasze plany na rok 2025?
Organizowanie konkursów, debat, wycieczek do instytucji rządowych oraz międzynarodowych wymian w ramach współpracy ze szkołami europejskimi, a także wyjazdów studyjnych do państw UE, czyli aktywne uczestniczenie w wydarzeniach sprzyjającym budowaniu demokratycznego społeczeństwa europejskiego, tolerancyjnego i otwartego na różnorodne kultury i wartości.

W jaki sposób zdobędziemy środki na działalność Klubu Europejskiego?
W 2025r. będziemy aplikowali o środki finansowe z programu Jean Monnet Erasmus+. Program ten wspiera szkoły w informowaniu młodych ludzi i rozwijaniu ich krytycznej wiedzy na temat Unii Europejskiej, jej roli, sposobu funkcjonowania i wpływu na życie codzienne obywateli. 

Czy warto angażować się w działalność Szkolnego Klubu Europejskiego?
Zdecydowanie tak. W ZS w Górze stawiamy na rozwój osobisty nauczycieli i uczniów oraz budowanie atmosfery tolerancji i szacunku. Naszym celem jest poszerzanie horyzontów i uczenie otwartości na różnorodność kulturową.                                                                                                                     

Autor: Katarzyna Staniszewska

Logo Szkolnego Klubu Europejskiego Zespołu Szkół w Górze

#klubeuropejski #szkolnyklubeuropejski

Życzenia świąteczne dla Szkolnych Klubów Europejskich od Ministra do Spraw Unii Europejskiej Adama Szłapki oraz Ministry Edukacji Barbary Nowackiej.