Logo projektu Kariera Bez Barier

Zespół Szkół w Górze, placówka dla której kariera zawodowa i dobrostan uczniów ma znaczenie.

ZS w Górze jedną z 5 szkół w województwie dolnośląskim, która zdobyła wsparcie finansowe w kwocie 20 000 zł na realizację projektu „Kariera bez barier”.

Zespół Szkół w Górze przystąpił do realizacji ogólnopolskiego projektu „Kariera bez barier” – projektu wspierającego uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi w rozwoju kompetencji niezbędnych w tranzycji na rynek pracy.

Zespół Szkół w Górze jest znany z innowacyjnego podejścia do kształcenia i szkolenia zawodowego, od 2004 realizowane są tutaj projekty unijne Leonardo da Vinci oraz Erasmus+ dające szansę na rozwój zawodowy uczniom i nauczycielom. Bazując na doświadczeniu zdobytym podczas staży zawodowych typu job shadowing w ramach programu Erasmus+ oraz na wieloletniej współpracy z pracodawcami, nauczyciele ZS w Górze przystąpili do realizacji ogólnopolskiego projektu, którego celem jest wsparcie uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi w ich drodze do wymarzonej pracy, w 100 % finansowanego ze środków krajowych budżetu państwa.

Logo projektu Kariera Bez Barier
Logo Zespołu Szkół w Górze.

Dlaczego wybraliśmy ten projekt?

Bo, chcemy stworzyć szkołę wspierającą najbardziej potrzebujących i otwartą dla wszystkich uczniów, a także wywrzeć realny wpływ na edukację zawodową w polskiej szkole.

Dla kogo jest ten projekt?

Projekt jest przeznaczony przede wszystkim dla uczniów ze SPE (osoby z niepełnosprawnościami, z opiniami z poradni psychologiczno pedagogicznej oraz dla uczniów zdolnych, ze szczególnymi talentami), jego celem jest przygotowanie ich do sukcesywnego wejścia na rynek pracy. Dla uczniów odbędą się ciekawe i innowacyjne zajęcia typu: mini projekty uczniowskie, warsztaty i wycieczki zawodoznawcze. Działania projektowe obejmują również wsparcie  dla nauczycieli, takie jak: warsztaty wyjazdowe, konferencje i konsultacje mentorskie, w ramach których odbędą się: szkolenia z zakresu wdrażania innowacji edukacyjnych i dobrych praktyk, współpracy z pracodawcami, uczniami i ich rodzicami oraz  wsparcie w obszarze doradztwa zawodowego.

Jakie będą trwale rezultaty projektu?

Przede wszystkim wypracowanie modelu wsparcia uczniów w tranzycji na rynek pracy, poprzez  wpisanie do programu nauczania sposobu pracy z uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. Poza tym wzmocnienie kompetencji kluczowych nauczycieli, takich jak: umiejętność wdrażania innowacji pedagogicznych w zakresie szkolenia i kształcenia zawodowego, efektywna współpraca z pracodawcami oraz umiejętność dzielenia się wiedzą. Oprócz tego, wypracowane doświadczenia i wnioski zostaną wykorzystane do opracowania dla Ministerstwa Edukacji Narodowej rekomendowanego modelu wsparcia uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi w tranzycji na rynek pracy.

Kto będzie realizował projekt?

Projekt jest realizowany w ramach zadania finansowanego z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Projekt prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych z siedzibą w Warszawie.
Realizatorem projektu jest Operator Wsparcia Szkół (OW) wyłoniony w ramach otwartego zamówienia publicznego dla części 1: Instytut ADN spółka z o.o. sp. k. jako lider Konsorcjum.
Zespół Szkół w Górze: koordynatorzy – Anna Jarząb, Ida Lis, Dorota Nieścierowicz i Katarzyna Staniszewska.
30 nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz ogólnokształcących.

Jaki jest termin realizacji projektu?

Projekt będzie realizowany od czerwca 2025 r. do czerwca 2026 r. Czas na rozpoczęcie Kariery Bez Barier w ZS w Górze, uważamy za rozpoczęty.

Autor: Katarzyna Staniszewska

Odnośniki do stron promujących projekt:

https://karierabezbarier.pl/

https://www.facebook.com/KarieraBezBarier1