Roots and Borders - uczniowie podczas warsztatów w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Od 19 do 26 września 2021 r. uczniowie naszej Szkoły – reprezentanci klas 2 TIR, 2TL, 3 GL, 3 PBH, 4 TEO i 4 TI – wraz z nauczycielką języka niemieckiego p. Izabelą Pieprzyk uczestniczyli w polsko – niemiecko – brytyjskiej wymianie młodzieży i  projekcie „ Roots and Borders”, który odbył się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Partnerami projektu byli: Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze (Polska), Georgius-Agricola-Gymnasium Chemnitz (Niemcy), Boys and Girls Club of Wales (Wielka Brytania), Kreisau Initiative e.V. (Niemcy), Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego (Polska).

Każdy uczestnik spotkania otrzymał certyfikat Youthpass.

Tydzień projektowy rozpoczął się warsztatami integracyjnymi dla uczestników wydarzenia. Następnie każda ze szkół przedstawiła prezentację na temat swojej szkoły i miasta podczas wieczoru międzykulturowego. W trakcie trwania projektu młodzież poznała historię Kręgu z Krzyżowej i historię pojednania polsko – niemieckiego oraz zwiedziła wystawę „Odwaga i pojednanie”. Kolejne dni spotkania wypełniały seminaria, podczas których uczestnicy intensywnie pracowali nad zagadnieniami tożsamości narodowej, europejskiej i problemu migracji, z uwzględnieniem aspektów historyczno – politycznych. Pobyt wzbogaciły warsztaty filmowo – fotograficzne. Następną atrakcją był wyjazd do Wrocławia, gdzie uczniowie w międzynarodowych grupach rozwiązywali interaktywne zadania, a także poznawali historię miasta w języku angielskim.

Działaniem wieńczącym tydzień projektowy było przygotowanie wystawy poświęconej zagadnieniu tożsamości i problemu migracji. Przestrzeń Pałacu w Krzyżowej wypełniły zdjęcia, kolaże, obrazy, rekwizyty tematyczne, a także pokazy stworzonych podczas warsztatów filmów Seeker, Overcoming, Migration. Warto podkreślić, że młodzi twórcy zaprojektowali specjalne zaproszenia na to wydarzenie. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony okolicznych mieszkańców.

Kadra i uczniowie Zespołu Szkół w Górze będą mieli przyjemność zobaczyć powyższą wystawę w listopadzie 2021 r.

O tym, jak projekt wspominają uczestnicy i czy warto brać udział w międzynarodowych spotkaniach młodzieży przeczytacie poniżej:

Myślę, że projekt Roots & Borders nauczył nas wielu rzeczy. Jedną z nich było przekraczanie metaforycznych granic komunikacyjnych czy językowych. Po tygodniu obcy sobie ludzie stali się jak rodzina. Dzięki warsztatom bardziej zrozumieliśmy siebie jak i problemy dzisiejszego świata. Nie łatwo było opuścić naszych przyjaciół oraz miejsca wcześniej nic nie znaczącego, a teraz pełnego niezapomnianych wspomnień. – Maciej

Projekt można uznać za bardzo udany! Oprócz świetnych zajęć, gier, dobrego jedzenia i świetnie zaopatrzonego obiektu, który spełniał każde najmniejsze oczekiwania, można było również poznać  wspaniałych ludzi, którzy później stali się dla nas jak rodzina! Myślę, ze wiedza którą stamtąd wyniosłem pozostanie mi na długo w pamięci i zachęcam do wzięcia udziału w takich projektach! – Szymon

Każdemu, kto miałby jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyjazdu na projekt, powiedziałabym: nie martw się! W Krzyżowej można spotkać ciekawych i miłych ludzi. Na pewno nie będziesz się nudzić, ponieważ czas jest wypełniony warsztatami optymalnie. Jest to idealna okazja do zdobycia nowego doświadczenia dobrze się przy tym ucząc i bawiąc. – Anastazja

Było to naprawdę bardzo fajne doświadczenie spotkać się z ludźmi z innych krajów i móc porozmawiać z nimi na tematy migracji i tożsamości. Mogliśmy wymieniać się naszymi spostrzeżeniami dotyczącymi aktualnych wydarzeń na świecie.  Po tygodniu spędzonym w Krzyżowej wszyscy bardzo się zżyliśmy i myślę, że będziemy o sobie zawsze pamiętać. – Nikola

Koordynator projektu: 
Izabela Pieprzyk

Root and Borders loga uczestników i organizatorów.