Zdjęcie żonkila narysowanego na kartce.

78 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie.

Akcja “Żonkile” organizowana przez POLIN ma na celu propagowanie wiedzy na temat tych wydarzeń. Żonkil stał się symbolem pamięci  wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu,  Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta, w rocznicę wybuchu powstania.

Chęć udziału w Akcji Żonkile 2021 zgłosiły szkoły i instytucje z całej Polski. W naszej szkole Akcję koordynuje pani Dorota Nowak, przy współpracy nauczycielek bibliotekarek: Ewy Orzechowskiej Świątek i Mirosławy Pawlickiej – Pacygi. 10 kwietnia nauczycielki uczestniczyły w szkoleniu online „Akcja Żonkile”, zorganizowanym przez POLIN.

19 kwietnia, w dniu 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, pani Dorota Nowak przeprowadziła zajęcia z klasami: I TL, II TBH, III TEO i II PER. Lekcje zostały przeprowadzone w oparciu o pakiet materiałów edukacyjnych przygotowanych przez POLIN. Uczniowie wzięli udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Młodzież uczestnicząca w zajęciach obejrzała film pt.: ”Muranów – Dzielnica Północna”, w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.  Projekcja filmu była pretekstem do dyskusji na temat losów Żydów w Polsce, ich kultury i historii. W ramach akcji zostały także wykonane papierowe żonkile, które wykorzystano do propagowania obchodów rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Zdjęcia kwiatów już kilka dni temu pojawiły się na szkolnym facebooku.

Podziękowanie i Dyplom za udział w akcji: