Od 6 – 11 kwietnia 2024 r. czworo uczniów naszej Szkoły wraz z opiekunką p. Izabelą Pieprzyk – nauczycielką języka niemieckiego, uczestniczyło w międzynarodowym projekcie inkluzyjnym Fair Signs „Chwile, które nas uszczęśliwiają” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. To niezwykłe wydarzenie, które połączyło młodzież z Polski, Niemiec i Rumunii, miało na celu promowanie integracji międzykulturowej, a także zagłębienie się w temat zdrowia psychicznego poprzez szereg warsztatów i aktywności, które pozwoliły młodym ludziom na wymianę doświadczeń i wspólną twórczą pracę.

W ramach projektu odbyły się warsztaty integracyjne, podczas których uczestnicy mieli okazję lepiej się poznać, przełamać bariery językowe i zbudować więzi. W międzynarodowych grupach brali udział w podchodach po malowniczej Krzyżowej, co nie tylko sprawiło im wiele radości, ale także umożliwiło bliższe zapoznanie się z lokalnym dziedzictwem kulturowym. Kreatywność i wyobraźnia młodych ludzi nie miały granic podczas tworzenia kolaży na temat “Chwile, które nas uszczęśliwiają”. Każdy z uczestników miał okazję podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat radości i szczęścia, co przyczyniło się do jeszcze głębszej wymiany kulturowej. Warsztaty akrobatyczne, capoeira, warsztaty z animacji poklatkowej, warsztaty języka migowego oraz kreatywny fluid art były doskonałą okazją do rozwijania umiejętności, które nie tylko dostarczały radości, ale również uczyły tolerancji i akceptacji różnorodności. Urozmaiceniem programu były wyjazd i zwiedzanie Wrocławia, a także wspólna gra w kręgle.

Kulminacyjnym momentem całego spotkania było finałowe show, podczas którego młodzież miała okazję zaprezentować efekty swojej pracy. Występy i projekcje filmów zachwyciły publiczność i były dowodem na to, jak wielki potencjał tkwi w międzynarodowej współpracy młodych ludzi.

Projekt Fair Signs nie tylko promował integrację międzykulturową i współpracę między młodymi ludźmi z różnych krajów, ale także pokazał, jak ważna jest umiejętność świadomej pracy z ciałem, w celu poprawy samopoczucia i zachowania równowagi. Spotkanie w Krzyżowej nie tylko pozostawiło niezatarte wspomnienia, ale także okazało się być niezwykle inspirujące do dalszego działania na rzecz tolerancji, wzajemnego szacunku, otwartości na świat i pracy nad sobą.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikat Youthpass.

Partnerzy projektu: Berufsbildende Schulen Cuxhaven (Niemcy), Scoala Gimnaziala Radu Selejan (Sibiu, Rumunia), Asociatia Nationala a Persoanelor cu Defiziente de auz Asculta Viata (Sibiu, Rumunia), Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze (Polska),  Kreisau Initiative e.V. (Berlin, Niemcy), Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego (Krzyżowa, Polska), Instytut Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego (Warszawa, Polska).

Koordynator projektu: Izabela Pieprzyk

Loga uczestników i organizatorów projektu Fair Signs.