W dniach od 18 – 22 marca 2024 r. dwunastu uczniów z klas 1 D, 1 TLa, 2 TEL, 3 TL, 3 TIR, 2 TI wraz z opiekunkami p. Izabelą Pieprzyk i p. Anną Wiejak uczestniczyło w polsko – niemieckiej wymianie zawodowej „Razem osiągniemy więcej”. W spotkaniu, które odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, uczestniczyła także młodzież z niemieckich szkół zawodowych Berufskolleg Ulrepforte i Richard-Riemerschmid-Berufskolleg z Köln.
Celem wymiany było zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych, poszerzenie umiejętności językowych – zwłaszcza w zakresie języka niemieckiego branżowego, ale także budowanie więzi między młodymi ludźmi z obu krajów. W ramach wymiany odbyły się warsztaty integracyjne, które miały na celu lepsze poznanie i stworzenie atmosfery sprzyjającej współpracy. Jednym z elementów programu było zwiedzanie Krzyżowej jako miejsca pamięci. Uczestnicy zgłębiali tematykę ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi na przykładzie Kręgu z Krzyżowej, a także historię pojednania polsko – niemieckiego. Ponadto uczniowie aktywnie pracowali z wystawą plenerową „Odwaga i pojednanie”.
Niezwykle istotnym aspektem spotkania było zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych. W ramach wspólnej pracy uczestnicy malowali lampy, ściany i krzesła w Pałacu i na dziecińcu MDSM Krzyżowa. Jednym z bardziej poruszających i napawających zadumą momentów dla wszystkich uczestników projektu było zwiedzanie Obozu Koncentracyjnego w Großrosen, poznanie rytmu obozowej codzienności i tragicznych losów wielu ludzi. Dla uczestników wymiany była to niezwykle emocjonalna lekcja historii. Podczas projektu uczniowie zwiedzili również Wrocław, gdzie mieli okazję poznać ciekawostki związane z kulturą i historią miasta. Dodatkowym elementem integrującym uczestników projektu był wieczór międzykulturowy, podczas którego nasi uczniowie zaprezentowali Szkołę, Górę i okolice, a także system kształcenia w Polsce. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali słodkie upominki.
Warto podkreślić, że wymiana zawodowa nie tylko przyczynia się do rozwoju zawodowego młodych ludzi, ale również ma ogromne znaczenie dla budowania porozumienia i dialogu międzykulturowego. Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty uczestnictwa.
Koordynator projektu: Izabela Pieprzyk
Partnerzy projektu: