Zdjęcie uczestników projektu podczas zajęć kulinarnych, na których przygotowywali potrawy polsko – rumuńsko – arabskie.

W dniach od 6 do 12 maja 2023 r. uczennice klasy IV PBHI Nikola Machała i Milena Piotrowska uczestniczyły wraz z nauczycielką języka niemieckiego p. Izabelą Pieprzyk w polsko – niemiecko – rumuńskim spotkaniu młodzieży „What’s cooking?” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Motywem przewodnim projektu była tematyka zrównoważonego rozwoju i odżywiania, którą dziewczyny zagłębiały wspólnie z młodzieżą z Torunia, Sibiu (Rumunia) i Berlina (Niemcy) podczas warsztatów integracyjnych, ogrodniczych i kulinarnych. W duchu idei zrównoważonego rozwoju uczestnicy przygotowywali kulinarne specjały, jak np. rumuńską mamałygę, marchewkę po marokańsku, polskie gołąbki w wersji mięsnej i wegetariańskiej czy nohut köftesi czyli arabskie falafele. Przy ognisku pieczone były szaszłyki wegetariańskie, tofu i oscypek, a na deser uczestnicy serwowali bananowo – owsiane kulki mocy, sernik po rumuńsku, drożdżowe rogaliki czy owocowe szaszłyki. Oprócz gotowania potraw polsko – rumuńsko – arabskich, które na dobre zadomowiły się w kuchni niemieckiej, młodzież uczestniczyła w warsztatach integracyjnych, a także w grze terenowej, której zadania miały na celu zagłębienie tematyki zrównoważonego rozwoju i wymagały od uczestników niemałego sprytu i dociekliwości. Ponadto uczestnicy projektu zapoznali się z zasadami funkcjonowania ogrodu permakulturowego, pracowali w takim ogrodzie, a z ziół w nim zerwanych przygotowywali pełne minerałów i witamin smoothies. Chwilę wytchnienia młodzi adepci sztuki kulinarnej znaleźli na warsztatach kreatywnych, malując bawełniane torby. Niezwykle interesującym punktem programu był wyjazd do Świdnicy, w której zwiedzaliśmy Wieżę Ratuszową i Kościół Pokoju – obiekt sakralny znajdujący się od 2001 roku na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowym doświadczeniem okazały się dla wielu uczestników warsztaty serowarskie, które odbyły się w serowarni w Lutomierzu. Młodzież została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w serowarni, a następnie pod okiem właścicielki warzyła ser, uwzględniając proces przygotowania mleka, krojenia skrzepu, odciągania serwatki i doboru ziół. Efektem końcowym warsztatów były przepyszne sery.

Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Krzyżowej było doskonałą okazją do przełamania stereotypów, nawiązania przyjaźni, wymiany doświadczeń, poznania nowych kultur i zwyczajów kulinarnych, a także do doskonalenia języka.

Wzbogacone o nowe znajomości, doświadczenia i umiejętności z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty i piękne spotkania. A o tym, jak projekt wspominają dziewczyny i czy warto brać udział w międzynarodowych spotkaniach młodzieży przeczytacie poniżej:

Uważam, że warto wyjeżdżać na projekty międzynarodowe w Krzyżowej, ponieważ można poznać kultury innych krajów, super osoby i zawrzeć przyjaźnie na lata. Wyjeżdżając na taki projekt można również zdobyć większe doświadczenie życiowe i podszkolić swój język, nauczyć się nowych umiejętności. Można skonfrontować swoje stereotypy z rzeczywistością.

– Nikola

Uważam że warto uczestniczyć w projektach międzynarodowych, ponieważ nawiązujemy nowe znajomości i długotrwałe przyjaźnie. Na takich projektach przełamujemy bariery językowe, poszerzamy horyzonty i rozwijamy nasze umiejętności.  Poznajemy wielu wspaniałych ludzi i ich kulturę. Podczas projektów panuje przyjazna atmosfera i dobra zabawa.

– Milena

Partnerami projektu byli: Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze (Polska), Annedore – Leber – Oberschule Berlin (Niemcy), Zespół Szkół nr 26 Toruń (Polska), Colegiul EconomicGeorge BariţiuSibiu (Rumunia), Kreisau Initiative e.V. (Niemcy), Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego (Polska).

Każdy uczestnik spotkania otrzymał certyfikat Youthpass.

Koordynator projektu: Izabela Pieprzyk

Loga partnerów projektu - "What's cooking?"