Uczniowie biorący udział w akcji "Żonkil" pozują do zdjęcia z plakatem "Łączy nas pamięć" z przypiętymi do piersi papierowymi żonkilami.

Rocznicę powstania w getcie warszawskim upamiętnia akcja „Żonkile”, organizowana corocznie 19 kwietnia w rocznicę jego wybuchu przez Centrum Edukacyjne Muzeum Polin. W 2023 r. kampania odbyła się w ramach całorocznego programu pod hasłem „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania
w getcie warszawskim”. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, przystąpili aktywnie do akcji, biorąc udział w lekcjach poświęconych temu wydarzeniu oraz przypinając symbolicznego żółtego żonkila. Na lekcjach historii prezentowane były filmy, które zabrały uczniów w wirtualną podróż do przedwojennej Warszawy, czasów mroku II wojny światowej oraz do współczesnego Muranowa. Mottem przewodnim naszych spotkań był cytat z reportażu Hanny Krall „Pan Bóg chce już zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień”. Tegoroczną akcję „Żonkile” uświetniła tablica o tematyce powstania w getcie warszawskim, przygotowana dla uczniów oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką, zgodnie z hasłem obchodów rocznicy wybuchu powstania – „Łączy nas pamięć”. Akcję koordynowała pani Joanna Żywień.

Dyplom za udział w Akcji Żonkile 2023.